Egzekucja obowiązku szkolnego i nauki do 31.08.2017

EGZEKUCJA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO I OBOWIĄZKU NAUKI


1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia, co wynika z treści art.15 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późn.zm.)

2. Art.18 w.w. ustawy nakłada na rodziców dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne.

3. Wierzycielem obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz obowiązku szkolnego w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum – jest dyrektor szkoły w obwodzie, której dziecko stale zamieszkuje.

4. Wierzycielem obowiązku nauki - jest natomiast gmina na terenie, której młodzież do uzyskania 18 roku życia zamieszkuje.

5. Dyrektor podejmuje czynności przedegzekucyjne po stwierdzeniu niespełniania przez dziecko  obowiązku szkolnego i wyczerpaniu wszystkich możliwych działań szkoły.

Czynności przedegzekucyjne dyrektora szkoły:

-a) Kieruje do rodziców dziecka upomnienie zawierające stwierdzenie, że obowiązek szkolny nie jest realizowany, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły z wyznaczeniem terminu oraz informację, że niespełnianie obowiązku jest zagrożone skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego (art.15 ustawy O postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Wzór upomnienia w załączeniu.
Dla celów dowodowych konieczne jest doręczenie upomnienia za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Koszty doręczenia upomnienia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27.11.2001 r.(Dz.U.  Nr 137, poz.1543) obciążają zobowiązanego rodzica i wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej, pobieranej przez  „Poczta Polska” za polecenie przesyłki listowej.

-b) W przypadku niezastosowania się do wezwania mimo upływu terminu określonego w upomnieniu- po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia,dyrektor szkoły jako wierzyciel wystawia tytuł wykoinawczy sporządzony w 2 egzemplarzach.
Wzór tytułu wykonawczego- załącznik Nr 24 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
22 .11.2001 r. (Dz.U. Nr 137, poz.1541 z późn.zm.)

-c) Następnie dyrektor szkoły występuje z wnioskiem o wszczęcie egzekucji Administracyjnej.  Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji administracyjnej w załączeniu. Egzekucja obowiązku szkolnego posiada obowiązek o charakterze niepieniężnym,dyrektor powinien wskazać we wniosku środek egzekucyjny, którym jest grzywna w celu przymuszenia (art.28 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) oraz proponowaną wysokość grzywny.

-d)  Wniosek o wszczęcie postępowania oraz tytuł wykonawczy wraz z załączoną kopią  
     - upomnienia potwierdzoną za zgodność,  kopiami innej korespondencji mającej związek ze sprawą, składa się do Wójta Gminy Złotów, który jest organem egzekucyjnym.
     - Do przesyłanych do organu egzekucyjnego tytułów wykonawczych wierzyciel (dyrektor szkoły) załącza ewidencję tytułów wykonawczych w 2 egzemplarzach.
     - Wzór ewidencji tytułów wykonawczych w załączeniu, pierwszy  jest przeznaczony dla organu egzekucyjnego, a drugi  po potwierdzeniu przyjęcia tytułów do egzekucji, organ ten zwraca wierzycielowi.

6.Wójt Gminy Złotów jako organ egzekucyjny- nakłada  grzywnę w celu przymuszenia (art.122 ustawy egzekucyjnej) i doręcza zobowiązanemu (rodzicom):
    -  tytuł wykonawczy
    -  postanowienie o nałożeniu grzywny

7.Grzywnę nakłada się na ustawowego przedstawiciela dziecka (rodziców lub prawnych opiekunów).  Grzywna w celu przymuszenia może być nakładana kilkakrotnie. Każdorazowo nałożona grzywna nie może przekraczać kwoty 10 000,00 zł, a grzywny nakładane wielokrotnie nie mogą łącznie przekroczyć kwoty 50 000,00 zł  (art.120 i art.121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

8. Zobowiązanemu ( rodzicowi dziecka) przysługuje w wypadkach wskazanych w ustawie zażalenie na postanowienie wydane w toku postępowania egzekucyjnego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

9. W razie wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym (regularnego posyłania dziecka do szkoły) nałożone, a nieuiszczone  lub nieściągnięte grzywny  w celu przymuszenia podlegają umorzeniu na wniosek zobowiązanego (art.125 w.w. ustawy).

10. W przypadkach szczególnych, w odniesieniu do uczniów nierealizujących obowiązku szkolnego lub nauki, zwłaszcza przejawiających cechy demoralizacji oraz z rodzin niewydolnych wychowawczo, gdy szkoła wyczerpała już prawnie dostępne środki oddziaływań wychowawczych, dyrektor szkoły (wierzyciel) może skierować wniosek do właściwego Sądu Rodzinnego i Nieletnich o wgląd  w sytuację małoletniego i podjęcie stosownych działań.